بلز پاسکال

Blaise Pascal

بلز پاسکال

ریاضیدان و فیزیکدان فرانسوی ( 1623- 1662)


فوت مادر در سه سالگی پاسگال. همراه پدر به فرانسه آمد. نبوغ وی در ریاضی و فیزیک کاملا مشخص بود. و الباقی رو خوانندگان محترم میتونند در سایت پایین مشاهده کنند. اما چیزی که جالب توجه و قابل ذکره برخی از سخنان حکیم گونه این دانشمند بزرگه که تعدادی از اونها رو براتون پیدا کردم و در ادامه تقدیم میکنم:

دل، منطقی دارد، که عقل از آن بی خبر است.

تمامی شأن و عظمت انسان، در اندیشه ی اوست.

آیا می خواهید حرفهای شما را باور کنند؟ از خود سخن نگویید.

سرچشمه ی همه فسادها بیکاری است؛ شیطان برای دست های بیکار، کار پیدا می کند.

هرچه اندیشه ی شما بزرگ باشد به همان اندازه بیشتر به اندیشه های دیگران احترام می گذارید.

زندگانی در صورتی با نیکبختی و خوشبختی همراه است که با عشق آغاز شود و با جاه طلبی و بلندپروازی به پایان رسد.

برگرفته از: fa.wikipedia.org

 

در مورد جمله اولش، آدم، یاد خدا میاّفته. واقعا راست میگن، خدا رو فقط میتونی در دلت احساس کنی. نمیدونم تا حالا به این موضوع فکر کردید که ما آدمها، دو گونه سکته میکنیم. یکی سکته مغزی (مغزی که مختص به انسانه، بار اول نمیکشه، بار دوم فلج میکنه و برای بار سوم میکشه) ولی دومی که سکته قلبی (جایی که من اعتقاد دارم خانه خداست)، همون بار اول (دور از جون سکته رخ بده)، میکشه. شاید دلیلش هم همینه که دل، جای خداست. ما چرا بی اجازه ی خدا بعضی ها رو، که شاید لیاقتش هم نداشته باشند به خونهء دلمون دعوت میکنیم، و اونا رو سر سفره خدا میشونیم. خدا میدونه!!!!....

بنظر بنده ی حقیر، هر کس و هرچیزی رو در این دنیا باید با مغز، فکر و عالمانه و آگاهانه دوست داشت، (تا از رفاقتامون پشیمون نشیم) الّا خدا، مادر و پدر که میبایستی قلبی دوست داشت.

بزرگی میگفت: همه عشقت رو به یکنفر بده ولی همهء اعتمادت رو نه........ خدانگهدار

  

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.