شیخ کلینی

محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی

نوزدهم اردیبهشت ماه گذشته روز بزرگداشت شیخ کلینی بود. این شیخ بزرگوار و دانشمند، برای خیلی ها که طالب شناخت دانشمندان اسلامی هستند هنوز ناشناخته باقی مانده است. در اینجا شرح حال کوتاهی از این عالم ربانی از کتاب مفاخر اسلام تقدیم حضور میگردد.
ثقة الاسلام کلینی در عصر امام حسن عسکری (ع) متولد گشت ، و با چهار سفیر و نماینده خاص حضرت امام زمان (ع) غائب از انظار ، که در طول غیبت کوتاه آن حضرت رابط بین شیعیان و امام زمان بودند ، همعصر بود. مشهورترین دانشمند فقیه و محدث نامی شیعه در نیمه اول سده چهارم هجری ، ثقة الاسلام محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی معروف به کلینی یا شیخ کلینی است. کلینی اصلا ایرانی و از روستای  کلین بر وزن حسین واقع در ۳۸ کیلومتری شهر ری و ناحیه جنوب غربی جاده قم به تهران نزدیک حسن آباد کنونی است. به همین جهت او را به لقب  رازی منسوب به  ری هم میخوانند. مع الوصف کلینی مشهورترین شخصیت عالی مقامی بود که در آن زمان میان شیعه و سنی با احترام می زیست ، و به طور آشکار به ترویج مذهب حق و نشر معارف و فضائل اهل بیت عصمت (ع) همت می گماشت. از جمله کتُب ایشان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کتاب رجال کتاب- رسائل ائمه (ع)- کتاب تعبیر رویا مجموعه شعر، (مشتمل بر قصائدی که شعرا در مناقب و فضائل اهلبیت عصمت و طهارت گفته اند).کتاب کافی که مهمترین کتاب ایشان است. با همه اهمیت و اعتباری که کتاب کافی دارد، باز احادیث مجهول و نامفهوم و غیر قابل قبول مانند احادیث تحریف قرآن در آن یافت میشود که فقهای ما آنها را مردود دانسته و تلقی به قبول نکرده اند. سال وفات کلینی را ۳۲۸ هجری ضبط کرده اند. در سال 329 نیز  شیخ اجل ابوالحسن صمیری نائب چهارم امام زمان غائب از انظار عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز وفات یافت ، و با رحلت او غیبت کبرا و طولانی آن حضرت آغاز گشت ، و جامعه شیعه در وضع خاصی قرار گرفت.ولی وجود کتاب کافی همچون ستاره درخشانی شبستان تاریک امید و آمال شیعیان را روشن ساخت ، تا این که دانشمندان بعدی به تعمیم و توسعه کار کلینی و نورپاشی بیشتر آثار اهلبیت عصمت پرداختند.

منبع : کتاب مفاخر اسلام جلد سوم صفحه ۱۹ الی ۴۰ ( تالیف حجت الاسلام و المسلمین علامه علی دوانی (ره) )

/ 0 نظر / 4 بازدید